Hotline
+905543461075
Antep Mut fıstığı hasadı başladı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin Mut ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan ve alternatif ürün olarak değerlendirilen Antep Mut fıstığı hasadı düzenlenen etkinlikle başladı.

ilçede çiftçiler tarafından 15 yıl önce alternatif ürün olarak değerlendirilirken, ilçe ekonomisine büyük katkı sağlamaya başlayan Antep Mut fıstığı hasadına başlandı.

Geçimli mahallesinde düzenlenen hasat etkinliğine katılan Kaymakam Muammer Köken, üreticilere bereketli bir yıl dileyerek, "Türkiye'nin en güzel yörelerinden birindeyiz. Allah'ın çok cömert davrandığı, her türlü meyvenin ve sebzenin en iyi şekilde yetiştiği bir bölgedeyiz" dedi.

“500 ton civarında bir fıstık hasadı olacak”

İlçedeki Antep fıstığı yetiştiriciliğinin geçmişinin 1990'lara kadar gittiğinden bahseden Köken, alternatif ürün olarak başlanan bu üretimin şu an çok sayıda mahallede sürdüğünü söyledi.

Köken, ilçede 130 bin civarında Antep Mut fıstığı ağacı olduğunu aktararak, "Bu yıl rekolteyi çok üst seviyede bekliyoruz. İnşallah 500 ton civarında bir fıstık hasadı olacak" diye konuştu.

Belediye Başkanı Volkan Şeker,de arazilerdeki yabani melengiç ağaçlarının aşılanmak suretiyle Antep fıstığı ağacına dönüştürüldüğünü ve çiftçi için önemli bir gelir kaynağı elde edildiğini anlattı.

Bölgenin engebeli arazisine kolay uyum sağlayan Antep Mut fıstığının ilçe ekonomisine önemli ivme kazandırdığını, üretim alanlarının ise her geçen yıl arttığını dile getiren Şeker, "Bölgede Antep Mut fıstığı yetiştiriciliğini arttırmak için sürekli çalışma içerisindeyiz. Bizim ürünümüz Türkiye genelinde renk ve tat olarak iyi olduğu için büyük rağbet görüyor. Özellikle baklavacılar iç fıstığın renginin tam yeşil olmasından dolayı ürünlerimizi tercih ediyor" dedi.

Geçimli mahalle muhtarı Mustafa Aslan’da 2020 hasatlarının başladığını ve mahallenin yüzde 80 inin Antep Mut fıstığı olduğunu belirten Aslan, daha önceleri elleriyle kavlama işlemleri yaptıklarını ve şu anda mahalleye kabuk kavlama makinesi kurduklarını söyledi.

Üretici Yusuf Uysal (75) da  daha önceleri küçük baş hayvanla uğraştıklarını,15 yıldan bu güne Antep Mut Fıstığı ile uğraştığını geçiminin ise tamamını Antep Mut fıstığı ile kazandığını söyledi.

Kaymakam köken ve beraberindekiler ile yeni kurulan Fıstık kavlama makinesi Müftü Mustafa Öztürk’ün dua okumasıyla hizmete açıldı.

Paylaş