Hotline
+905543461075
KARAMANOĞULLARINDA MEHTER TAKIMI - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

 

KARAMANOĞULLARINDA MEHTER TAKIMI

 Karamanlıların Devlet idare şekli Anadolu Selçukluları Devlet teşkilatına benzemekte idi.

Beylik aile fertleri tarafından seçilen Ulu Bey tarafından idare edilir, ailenin diğer üyeleri ülkenin çeşitli yerlerinde valilik yapmak suretiyle yönetime katılırdı. Kardeşler ittifakı daima öndedir. Osmanlıda ki gibi kardeş katli yok.

Divan teşkilatının da mevcut olduğu bilinen Karaman Beylerinin NEVBET denilen davul, NAKKARE ve NEFİRden meydana gelen bir çeşit mehter takımları vardı. HALÎLE denilen birbirine çarpan zilleri halen tasavvuf müziğinde kullanılıyor.

Yıllardır Karaman ve Karamanoğulları Devletinin üzerindeki kara bulutlar nedense kalkmak bilmiyor.

Bunun nedeni Selçuklunun mirasına sahip çıkması ve Selçuklu Sarayına oturmasını Osmanlı Hanedanlığının hazmedememiş olmasına bağlıyorum.

Ayrıca birde Türk Dili konusunu düşünmek lazım. Kerimüddin Karaman Beyin oğlu Şemseddin I. Mehmed'in Konya divanında söylediği/istediği rivayet edilen fermanı var. Bu fermanı da Osmanlı Hanedanlığı kabullenemiyor. O devirde ki coğrafyada en kuvvetli beylik Karamanoğulları olduğu için, diğer beyliklerin yanında itibarı çok kuvvetli.

Anadolu Selçuklu Devleti sarayında Farsça konuşuluyor, defterler Arapça tutuluyor. Halk kendi arasında Türkçe Farsça ve Arapça konuşuyor. Böyle bir ortamda Türkçe fermanının oluşması ve kabul görmesi, devlet olmanın da başlangıcını teşkil ediyor.

Dil birliği devletlerde esas teşkil eder. Osmanlı Hanedanlığı bunu da içerlemiş olmalı ki; yıllarca Karamanoğlu Devleti ile savaşmış. Tespitlerim de altı yılın sadece son üç senesini Karaman Ermenek Yelli Bel ve Mennan Kalesi etrafında savaşılmış.

 

Bu konuda araştırmalarımda karşıma çıkan bazı enteresan bilgiler var. Üzerinde çalıştığım "Karamanoğlulları Karamanikası" kitabında belgeleriyle bahsetmeye çalışıyorum.

Ne zaman Karamanoğulları ile ilgilenen birileri belge ortaya koymaya çıksa gaybden bir el geliyor engelliyor. Hala Osmanlının bu beylik üzerinde ki etkisi kalkmış gözükmüyor. Bazı gazete köşe yazarları da bunların davulunu çalıyor. Yoksa birileri bazı gerçeklerden korkuyorlar mı?

Evet, Osmanlı Karamanoğullarını bir yerlere sürdü, parçaladı. Ama gün geldi bu sürgünlerden yine bir Karamanlının torunu Osmanlı hilafetini bitirdi. Kim mi? Hadi onu da siz düşünün.

Karamanoğlu Devletinin Osmanlı'ya bağışladığı o kadar çok miras var ki, detayını bilmeden nedense bir Osmanlı hayranlığı almış başını gidiyor. Türklük birleştiricidir halbuki.

"Herkes biraz ya Karamanlıdır, ya da Karamanoğullarındandır. Ş.G."

Şerafettin GÜÇ araştırmasıdır

Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı Yazar

Emekli Öğretmen

Minyatür Kaynak: Nurhan Atasoy Sanat Tarihi Profesörü, Araştırmacı Yazar, Akademisyen

 

Paylaş