Hotline
+905543461075
Kaymakam Köken Yeni açılan Zeytinyağı fabrikalarını ziyaret etti. - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin Mut ilçesinde yeni acılan Zeytinyağı Fabrikaları Muammer Köken, Belediye Başkanı Volkan Şeker, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Ticaret Odası Başkanı Gürsel Aydın, yeni açılan ve üretim sezonunda faaliyetlerine başlayacak olan Adrasos ve Özşahinler zeytinyağı fabrikalarını ziyaret etti. 

Kaymakam Muammer köken ve beraberindekiler, Ziyaretlerinde işletme sahiplerinden fabrika kapasitesi hakkında bilgiler aldı. Firma markaların Milli ve yerel olması öneresinde bulunan Kaymakam köken, ürünlerinin katma değerleri yükselmesi için kurumsallaşma ve e-ticaret satışlarının önemli olduğunu belirten Köken, İlçemiz tarımsal üreticilerinin önemli gelir kaynaklarından olan zeytin ve zeytinyağı ile ilgili işletmelerin sayısının artmasının mutluluk verici olduğunu ifade eden Köken, tesis sahiplerine ve tarımsal üreticilere hayırlı ve bereketli bir sezon geçirmelerini diledi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, 2020 Zeytin sezonunun ilerleyen günlerde başlayacağını belirtti. İlçede 12 zeytinyağı sıkım fabrika sayısı bu yıl BTK Tüketici İletişim Merkezi il müdürlüğümüz destekleri ile 5 fabrika daha ilçe faaliyetine başladığını belirten Bayır, ilçede 17 adet Zeytinyağı sıkım fabrikası faaliyette 2020 yılı sezonumuz 1 Ekim 2020 tarihinde tam randımanlı olarak faaliyetlerine başlayacaktır. İlçede toplam 700 bin dekarlık tarım arazimizin 300 bin dekar alanında zeytin üretimi yapılmakta. 15 milyon ağaç varlığımız var bunun 10 milyonu yetişkin ağacımızdır, ortalama 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi tahmin etmekteyiz.

Ticaret Odası Başkanı Gürsel Aydın da ilçede Zeytin üretimi giderek artmakta olduğunu bu yıl 200 ton olan Zeytin gelecek yıllarda bu rakam 400 tona çıkacak olmasıyla Fabrika sayımızın artmasına ihtiyacımız var dedi.

Paylaş