Hotline
+905543461075
Kurtuluş-Çatalharman-Hacıahmetli Derneği Vali Su, ziyaret - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mut Kaymakamlığı öncülüğünde, Mersin Valiliği destekleriyle hayata geçirilen proje kapsamında üretilmeye başlanan "Kızılova Yaylası Obruk Peyniri" olgunlaşması ve lezzetini alması için yaklaşık 5 ay bekletilen mağaralardan çıkarılmaya başlandı.

Vali Ali İhsan Su, Mut obruk peynirini tanıtmak, üretim kalitesini yükseltmek, markalaşarak sektörde talep edilen bir ürün haline getirilmesinin amaçlandığı "Kızılova Yaylası Obruk Peyniri” projesi kapsamında; Mut Kaymakamı Muammer Köken, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, Kurtuluş-Çatalharman-Hacıahmetli Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yunus Emre Kaya ve Kurtuluş-Çatalharman-Hacıahmetli Mahalle muhtarlarını makamında kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Su; “Kurtuluş, Çatalharman, Hacıahmetli Mahalleleri’nin yaylası olan Kızılova’da yıllardır üretilen obruk peynirinin "Kızılova Yaylası Obruk Peyniri” olarak markalaşmasını sağlamak için son derece önemli bir proje. Bu proje; bölge ekonomisine, göçün önlenmesine ve bölgenin tanınırlığına önemli katkılar sağlayacak.” ifadelerine yer verdi.

Kabulde; Mut Kaymakamı Muammer Köken, proje kapsamında üretimine başlanan ve 1 Ekim 2020 itibariyle hasadına başlanan "Kızılova Yaylası Obruk Peyniri”nin tanıtımına yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kurtuluş-Çatalharman-Hacıahmetli Mahalleleri başta olmak üzere buraya yakın bölgelerden getirilen sütlerle geleneksel yöntemlerle yapılan peynirlerin özel hazırlanan kuzu ve oğlak derilerine basılıp tulum haline getirilmesinin ardından olgunlaşması ve lezzetini alması için yaklaşık 5 ay mağaralarda bekletilerek üretimi gerçekleştirilen "Kızılova Yaylası Obruk Peyniri’nin  ilçede yıllardır üretimi yapılan obruk peynirinin markalaşmasına, bölge ekonomisine ve tanıtımına katkı sağlaması hedefleniyor.

kaynak:Mersin Valiliği

Paylaş