Hotline
+905543461075
Mağaralarda Olgunlaşmaya Bırakılan Obruk Peyniri Çıkarılmaya Başladı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin'in Mut ilçesinde, geleneksel yöntemlerle üretilen "Kızılova Yaylası Obruk Peyniri", olgunlaşması ve lezzetini alması için yaklaşık 5 ay bekletilen mağaralardan çıkarılmaya başlandı.

Yaklaşık 5 aylık olgunlaşma süresinin tamamlanmasıyla bulundukları yerden çıkarılıp satışa sunulacak.

Obruk peyniri çıkarma etkinliğine İlçe kaymakamı Muammer Köken, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mut Yüksek Okul Müdürü Kasım Pınar, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Orman İşletme Müdürü Necati Kulak, Ak parti ilçe Başkanı Soner Solak, Hacıahmetli Kalkınma Koop. Başkanı Abdullah Büyüktatlı, Kurtuluş Çatalharman Hacıahmetli Dernek Başkanı Yunus Emre Kaya ve üyelerin katılımı ile Mağaralardan çıkarıldı.

Sarp kayalar arasında kurulan çelik halat yardımı ile çıkarılan peynirler açılarak tadına bakılması için katılımcılara ikram edildi.

Etkinlikte Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kaymakam Muammer Köken, 2020 Mart ve Nisan aylarında Obruk a konulan peynirler 5 ay sürede Obrukta dinlenen, kendi kendine vermende olan peynirlerimizi çıkardık. Artık kıvamına gelmiş lezzetini bulmuş, kendi riyasında bölgenin yıllardır yapılan bir obruk deri peyniri olarak piyasaya sürülecektir. Bereketli bir yıl olmasıyla inşallah gelenek göreneklerimize göre bu faaliyetlerinin sürmesini diliyoruz. Yörüklerin daha önce süt olarak sattığını belirten Köken, bu proje sayesinde artık yürüklerimiz peynir olarak satmaya başlayacaktır inşallah daha da ileriye giderek işletmelerimizde bunlardan örnekler alarak hayvan sayısını çoğalttılar dedi.

Kilogramı yaklaşık 100 liradan satılacak peynirleri yöre halkı, üretimlerini her geçen yıl artırarak atalarından kalan "lezzetli mirası" daha çok kişiye ulaştırmayı hedeflemektedir.

 

Paylaş