Hotline
+905543461075
Marketler kaçta kapanıyor? Marketlerin çalışma saatleri… - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında gönderdiği genelge ile marketlerin açılış kapanış saatleri değişti. Peki Marketler kaçta açılacak? Marketlerin kapanış saatleri…

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi.

İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği genelge ile birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam ettiği belirtildi.

Genelgede, Covid-19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşların toplu olarak bulunduğu mekanlar olduğu tekrar hatırlatıldı.

Marketlerin çalışma saatleri

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler en fazla 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

Marketlerde sıkı tedbir

tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek.

ilçemizde ise 53 marketin tamamı denetlenerek zamanında kapandığı bildirldi.

ilçe Tarım Hayvan ve Orman müdürü Ekrem Bayır ve Zabıta Ekipleri tüm marketleri denetleyerek zamanında kapanması için denetimler yaptı.

denetleme sonucunda 53 marketlerin tamamının zamanında kapatma kuralına uyduğu bildirildi.

Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.

İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.

Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş