Hotline
+905543461075
Mut Dere Mahallesi'nde Mut Beyazı İnciri Hasadı Devam Ediyor - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin'in Mut ilçesinde lezzeti, aroması ve kalitesiyle öne çıkan beyaz incirin hasadı devam ediyor her tanesi değerlendiriliyor.

Mut Kaymakamı Muammer Köken ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü mühendisleri, Dere Mahallesi'nde devam eden beyaz incir hasadı yapan üreticilerle bir araya geldi. Köken, ilçede proje kapsamında başlatmış oldukları paketleme ve internet sitelerinde satışların yapılması için, üreticilere yaptığı konuşmada, beyaz incirin en iyi şekilde paketlenerek pazara sunulmasının yetiştiricilere ekonomik anlamda önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Üretici Muhtar Bülent Yüksel, de bu sezon iklim şartlarının uygun olmasından dolayı rekolte artışı iyi olduğunu ifade etti. Mahallede günlük 6 ton incir işlendiğini belirten Yüksel, "Mut beyazı incirinin her tanesini değerlendiriyoruz mahalle olarak kaymakamlığımızın destekleriyle yapılan kurutma tellerinde erginlerini evlerin damlarında kurutarak kışlık yiyecek olarak sunuyoruz. Dere mahallemizdeki yetişen  incirlerimiz atalarımızdan gelen bir gelenek atalarımız derler beyaz incir şifadır mide ilacıdır derler. üretimde tarımsal ilaç kullanılmadan üretilen incir, doğal ve organik şekilde  yetiştiriliyor" dedi.

Kaymakam Köken, Dere mahallesi muhtarlık binasındaki kütüphaneyi inceleyerek buradaki eksiklerin giderilmesi için çalışma başlattı.

Paylaş