Hotline
+905543461075
Mut ilçesinde açık alanda sezonun ilk erik hasadına başlandı. - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut ilçesinde açık alanda sezonun ilk erik hasadına başlandı.

Mersin Mut ilçesi Kravga göksu Mahallesi'nde erik açık alanda sezonun ilk erik hasadına başlandı.

Erik ve Hoşgörü diyarı olarak bilinen Göksu mahallesinden Eyüp Kutbay, ın bahçesinde ilk hasadın yapıldığı erik hasadının bu yılın bereketli ve kaliteli olduğu bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, bu yıl ilçede 14 bin dekar alanda erik üretimi yapıldığını ve 21 bin ton rekolte beklendiğini söyledi.

Hasatta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla hassas davranıldığını belirten Bayır, "Hasat edilen erikler, ilgili mevzuat ve Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde ambalajlanarak yurdumuzun her yerine gönderiliyor." dedi.

Üretici Arif Çakır, hasat çalışmalarının sürdüğünü yeni sezonda yüzlerinin gülmesini ümit ettiklerini söyledi.5 yıldır kendi erik işiyle uğraştığını belirten Çakır, Türkiye’nin her noktasında tüm marketler ve manavlarda bulabileceğiniz Göksu çan eriği gönül rahatlığı ile tükete bilirsiniz dedi.

Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın,2020 yılının hal sezonunun açıldığını belirten Aydın, Erik ve kayısı sezonu başlamıştır. Hal girişinde gerekli önlemlerin alındığını, buradan Türkiye’nin her yerine  ulaştırılmaktadır dedi,

Ziraat odası Başkanı Hıdır Kar’da, Toptancı halinin cumartesi ve Pazar acık olduğunu alım satımda herhangi bir sıkıntının olmadığını belirten Kar, işçi çalıştıracak üreticilerimiz odamısa gelerek çalıştıracak oldukları işçi listesini bizlere bildirmesi sonucunda herhangi bir sorunun olmadığını, gerekli mesafeyi koruyarak çiftçimiz ekimde ve dikimde üreticimiz defamla tarlasındadır. Tarım durmaz, tarıma devam diyoruz.

Mut Sebze meyve hali Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar,2020 yılının erik ve kayısı sezonunun açıldığını tüm milletimize hayırlar getirmesini dileyen Acar, hal sezonu 1 Nisan itibariyle açılmış durumda, bizim halimiz sezonluk üretici halidir. 1 Nisanda açılır Temmuz 10 itibariyle kayısı bittikten sonra ticari faaliyetler durur. acık alanda yetişen Eriklerimiz  15 Nisan itibariyle başlar. bu güne kadar halde kayısımızın seyretme dediğimiz kayısı çağla olarak satışlarını olmuştur. Bugün itibariyle Erik hasadımız başlamış olup, erik fiyatları 8 ila 12 tl arasında fiyatlarla gitmektedir. Acar. Mut eriğinin bir ayrıcalığı var, papaz eriği ile bizim yeşil çan eriğimizin farkı yoktur Mut Can eriğimiz daha sulu ve kalitelidir.

Acar, ilçede mikro klima iklim özelliği sayesinde yetişen ürünlerin lezzetinin farklı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş