Hotline
+905543461075
Mut Kaymakamı Köken Karacaoğlan mezarını ziyaret etti - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin Mut ilçesine bağlı Karacaoğlan mahallesi ve Dere mahalle sınırları içerisinde bulunan Karacaoğlan ve Karaca kız mezarında düzenleme çalışmaların yapılacağı bildirildi.

Mut’un 60 kilometre doğusunda bulunan iki tepeden birisi Karacaoğlan, birisi de Karacakız adını taşıyor.1303 rakım yüksekliğindeki tepede Karacaoğlan, Makedonya’dan Türkmenistan’a kadar, oldukça geniş bir Türk coğrafyasında tanınan Karaca­oğlan; aynı zamanda hakkında en çok araştırma yapılan halk şairidir. 1980 yılı ortalarına kadar olan çalışmaları içeren ve Kültür Bakanlığınca yayınlanan Karacaoğlan biyograf yasında kaynak, makale ve kitap olarak 486 künye verilmektedir. Bunların 10 tanesi, yabancı araştırmalara aittir.

Karacaoğlan’ın, öldüğü zaman vasiyeti üzerine bir tepeye, sevgilisinin de karşısındaki tepeye gömüldüğünü, bu tepelerin Karacaoğlan ve Karacakız tepeleri diye isimlendirilmiştir.

Kaymakam Muammer Köken  yaptığı açıklamada, Mut’un kültürel olarak en önemli ögesinin Karacaoğlan olduğunu söyleyen Kaymakam Köken, “Karacaoğlan bu topraklarla özdeşleşmiş bir şahsiyet. Hayatını burada geçirmiş, eserlerini burada ortaya koymuş.  Karacaoğlan ve Karacakız ’ın anıt mezarları da burada. Dolayısıyla, Karacaoğlan’la ilgili bizim daha çok Mut olarak ön planda olmamız lazım” dedi.

Karacaoğlan mahallesinden Remzi Karadağ (78) ise, öldüğü zaman mezarı ziyaret haline getirilmiş. Biz çocukluğumuzda bura ders görmeye gelir ve tüm köylüler burada Yağmur duasına çıkardık. Tepe’nin halk arasındaki bir diğer adı da Erenler tepesi denir. Buradaki hiç eksilmeyen kuyudan su içerdik ve mezarın bulunduğu tepenin adı “Karacaoğlan tepesi” olarak tescil edilmiştir dedi.

Kültür Bakanlığının, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kültür-Sanat ve Yayın Kurulu ve vilâyetinin katkılarıyla Karacaoğlan anıt mezarının ziyarete açılışını Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından yapıldığı, Her iki mezarlardaki eksiklerin ve çevre düzenlemesi çalışmalarına başlanacağı bildirildi.

Paylaş