Hotline
+905543461075
Mut ta Elma ve ceviz hasadı başladı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut ta Elma ve ceviz hasadı başladı

Mersin Mut ilçesine bağlı Göğden yaylasında Elma ve Ceviz hasadına başladı.

Göğden yaylasında düzenlenen etkinliğe kaymakam Muammer Köken, ilçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, ziraat odası yönetimi, Mut belediye yetkilileri ile 5 mahalle muhtarı katıldı.

5 mahallenin ortaklaşa kullandıkları Göğden yaylasında yıllardır Elma ve ceviz üretimi yapan üreticiler yeni alternatif ürün arayışına başladı. Kaymakam Köken ve beraberindeki ekipler üreticilerle bir araya gelerek üreticilerin sorunlarını dinledi. 

Düzenlenen etkinlikte Konuşan kaymakam Muammer Köken, ”Mut’ta ne yetişiyor değil ne yetişmiyor” demeliyiz diyen Köken, ilçemizin mikro klima özelliği sayesinde yılın her ayında bir ürün yetişiyor buda ilçemizin her mahallesinde tadı ve aromasıyla öne çıkan ürünlerimiz farkındalık yaratarak ekonomiye katkı sağlamaktadır. bu bölgede yıllardır Elma Ceviz üretimi yapılmakta olup alternatif ürün yetiştirmek için tarım Müdürlüğü ekiplerimizle birlikte çalışmalara başladıklarını belirten köken, burada gördük ki Karadeniz’e has fındık yetişiyor, kivi yetişiyor ve badem yetişiyor, Çiftçimizin eko Turizme dönüşünü canlandırılması çalışmalarına başlayacağız fidan desteği, budama eğitimleri verilecek ve Köye Dönmek için çok sebebimiz var diyeceğiz, tekrar köye dönüp üretimi, kaliteyi, standardı yükseltmeye çalışacağız dedi.

Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır. ilçe genelinde 14 bin 176 dekar alanda 32 bin 518 ton elma yetiştirildiği ortalama kilosunun 2 tl den satıldığını belirten Bayır,17 bin dekar alanda ise Ceviz yetiştirilirken bu yıl 34 bin ton üretim yapılması tahmin edilmektedir dedi.

Üretici Serkan Tarsuslu,2020 yılı hasat sezonumuz başladı yıllardır atalarımızdan gelen Elma çeşitlerini geliştirerek yeni nesil alternatif çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Paylaş