Hotline
+905543461075
Mut ta kayısı hasadı dualarla başladı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Türkiye'nin önemli kayısı üretim merkezlerinden Mersin'in Mut ilçesinde, 63 bin dekar alandan 110 bin ton rekolte bekleniyor.

Mersin Mut ilçesinde 2020 sezonun ilk Kayısı Hasadı Dualarla başladı.

İlçeye bağlı Palantepe mevkisinde Ziraat Odası tarafından düzenlenen Kayısı hasat etkinliğine kaymakam Muammer Köken, Belediye başkanı Volkan Şeker, Mut Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Ziraat odası Başkanı Hıdır Kar, Mut Sebze meyve hali Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar ve basın mensupları katıldı.

Ürünlerin toplanmasının ardından gazetecilere konuşan Kaymakam Muammer Köken, bu zorlu süreçte hallerimizde cumartesi ve Pazar günleride kapanmadığını geçtiğimiz dolu yağışından ilçemizde az zararla atladıklarını ve zarar gören çiftçilerin zarar tespit çalışmasının başladığını sözlerine ekleyen Köken, şu an ürünlerimizin fiyatları iyi bizde kaymakamlık olarak çiftçimizin gerekli ihtiyaçlarını desteklemeye devam ediyoruz sezonumuz hayırlı olsun dedi.

Belediye başkanı Volkan Şeker,de ilçemiz için çok önemli bir ayda olduklarını, gelirimizin birçoğu çiftçilerimiz tarafından desteklenmekte şu anki durumun çok iyi olduğunu söyledi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, da her yılın Nisan sonu Mayıs başlarında Erik ve kayısı hasadının başladığını belirten Bayır, ilçede 63 bin dekar alanda yaklaşık 110 bin ton kayısı rekoltesi beklentimiz var,14 bin dekar alanda ise 21 bin ton Erik rekoltesinin olduğunu belirten Bayır, Mut Kayısı olarak Türkiye’nin sofralık kayısı üretiminin yüzde 85 i İlçemizden karşılanmaktadır. 2020 yılının hasat sezonumuzun tüm üreticilerimize hayırlı olsun dedi.

Mut Sebze meyve hali Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, da bugün itibari ile 8-10 TL arasında kayısı satıldığını ve Erik fiyatının ise 6 tl ile 8 TL arasında erik fiyatlarının olduğunu söyleyen Açar, yeni başlanmasına rağmen ihracatla ilgili bir sıkıntımız yok şuanda ilçede 15 adet ihraççı halimizde ürün almakta, yarınlar için Mut ekonomisi çok iyi olacak. Mut Halimiz 1 Nisan itibariyle açıldı hiç kapanmadı gerekli çalışmaları ve önlemlerimizle çiftçilerimiz ürünlerini getiriyor rağbet çok vatandaş rahat olsun bu yıl erik ve kaysıda altın yılını yaşayacaklar dedi.

Konuşmaların ardından dualarla hasat yapıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş