Hotline
+905543461075
Mut ta üzüm ve Pekmez hasadı devam ediyor - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut ta üzüm ve Pekmez hasadı devam ediyor

Mersin Mut ilçesine bağlı Karacaoğlan mahallesinde üzüm ve pekmez hasadı devam ediyor.

İç Anadolu Bölgesi'nin önemli meyve merkezlerinden Mut’ta kentin adıyla özdeşleşen “Pat karası” üzümünün hasadı devam ederken üreticiler, üzümü sofralık, kuru üzüm, pekmez ve pestil olarak sofralara kazandırıyor.

Mut ilçesi başta olmak üzere bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlayan üzüm, üreticiler tarafından sabahın erken saatlerinden itibaren toplanıyor.

İlçede Zeytin Zeytinyağı, Erik, Kaysı, İncir, Mut fıstığı yanı sıra ve üzüm üretiminde de önemli bir merkez olan Mut kendine has tadı ile tercih edilen ve “Pat karası” ve “Ak üzüm” adı verilen üzüm çeşitleri kalitesi ve lezzetiyle markalaşma yolunda ilerliyor.

Mut ilçesinin Karacaoğlan Mahallesinde başlayan üzüm hasadını sürdüren çiftçiler, iklim şartlarına göre üzüm rekoltesinin normal olması dolaysıyla fiyatlarında memnun ettiğini belirttiler.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Karacaoğlan Üzümüyle pekmeziyle öne çıkan bir mahallemizdir. ilçemizde 26 bin dekar alanda üzüm üretimi yapılmakta Karacaoğlan mahallemizde önemli üretim yapan mahallemizden biridir. ilçe genelinde 35 bin ton üzüm üretimi tahmin edilmekte bu bölgeye has “pat karası” üzüm yöresel üretilmekte olduğunu vurgulayan Bayır, buranın üzümü ve pekmezinin özelliği coğrafi şartlarından dolayı kıraç arazilerde sulanmadan Bağcılık yapılmasıdır. dolayısıyla bu üzümlerimizin Şırası ile, aromasıyla, rengi ile ve raf ömrünün uzun olmasıyla üretilen üzümlerin yüzde 80 ni iç piyasada değerlendirilmekte şu an yaş üzüm olarak kilosu 2,5 Tl den İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, Adana, Mersin ve komşu ilçelerimize pazarlamaktadır. Ürünlerin geriye kalan yüzde 20 si ise üreticilerimiz yöresel usule göre Pekmezlerini kışlık ihtiyaçlarını haricindekileri pazarlayarak aile ekonomisine katkıda bulunmaktadır. ilerleyen zamanda İlçe Tarım Müdürlüğü rehberliğinde Markalaşma ve sulu tarıma geçerek Karacaoğlan mahallemizde üzüm rekoltesini arttıracaklarını belirtti.

Üretici Özcan Ceylan, ise geçim kaynaklarının üzüm olduğunu, bölgede Pat karası, Dilmit üzümü ve ak üzüm çeşitleri olduğunu, kendi ihtiyaçları kadarı olan kuru üzüm ve pekmez haricindekileri sattıklarını mahallede bağcılık üretimi giderek artmakta olduğunu belirten Ceylan, havaların kurak gitmesine göre yine ürünlerimiz kaliteli ve verimli geçti fiyatlardan da memnunuz dedi.

Haber:mutajans

Paylaş