Hotline
+905543461075
Mut’ta 20 bin kök Şeker Otu fidesi toprakla buluştu - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut’ta 20 bin kök Şeker Otu fidesi toprakla buluştu

MERSİN (AA) – Mersin Mut ilçesinde ana vatanı Paraguay ve Uruguay gibi ülkeler olan stevia (şeker otu) bitkisinin İlçede ilk defa deneme üretimine başlandı.

İlçede Zeytin, kayısı, Can eriğinin yanı sıra alternatif ürün olarak ilk defa dikilen stevia (şeker otu) aynı zamanda kadınlara iş imkanı sağlarken, üreticiler, stevianın il ve ülke genelinde yaygınlaştığı bildirildi.  İki üretici arkadaşın İbrahim Nezi Gün ve Serdar Uçar’ın araştırmaları sonucunda İlçeye Bağlı Selemlı Mahallesinde ilk olarak 20 bin kök şeker otunu toprakla buluşturduklarını dile getiren İbrahim Nezih Gün, stevia  otunun doğal bir tatlandırıcı ve nane gillerden olduğunu belirten Gün, ana vatanı Paraguay ve Uruguay gibi ülkeler olan şeker otunun ülkemiz dede son günlerde yaygınlaşmakta olup birçok gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. inşallah bizde burada ilk defa denemesini yapacağız ve yıl içerisinde 2-3 hasat alacağımızı umut ediyoruz dedi.

İlçe kaymakamı Muammer köken, Bir dizi ziyaretleri esnasında şeker otu dikimi gerçekleştiren iki üreticiyi ziyaret ederek tebrik etti.

Stevia, şeker hastaları için doğal bir tatlandırıcı olarak tavsiye edilebilecek bir ürün olduğunu belirten Serdar Uçar,ise ailesinde şeker hastalığı yaygın olduğu için araştırmaları sonucunda arkadaşı Gün’ile birlikte şeker otu dikmeye karar verdiklerini dile getiren Uçar, Halkımıza faydalı olduğu için bunun ekilmesini tavsiye ederim. Hem halkımıza gelir hem de diyabet hastaları için sağlıklı bir ürün" dedi.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLEYİCİ ETKİSİ VAR

araguay ve Brezilya'da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia (şeker bitkisi, şeker otu) Japonya'da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiden elde edilen özütün, kan şekerini düzenleyici etkileri olduğu kabul edilmektedir. Stevia'nın insülin duyarlılığını ve hatta salınımını arttırıcı etkilerinin olduğunu gösteren bazı araştırmaların varlığı diyabet tedavisinde kullanımını destekler niteliktedir.

Paylaş