Hotline
+905543461075
Mut’ta 29 Ekim düzenlenen törenle kutlandı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut’ta 29 Ekim düzenlenen törenle kutlandı

Cumhuriyetin 97. kuruluş yıldönümü kutlama etkinlikleri 28 Ekim Çarşamba günü Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile başladı.

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” kutlamaları, ilçe şehir stadında devam etti. Kutlamalara, Kaymakam Muammer Köken, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Cumhuriyet Başsavcısı Zübeyde Kurucu, İlçe Jandarma Komutanı Ceyhun Çolak, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Şenocak ve Protokol üyeleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu törende, maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Kaymaka Muammer Köken, günün anlam ve önemini belirten Konuşmasında,

Güzel Mut’umuzun saygıdeğer insanları, sevgili öğrenciler ve kıymetli hazurun..

Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlemiş olduğumuz programa katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyor; sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Türk milletinin, tarihin akışı içinde en önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümünü idrak etmekteyiz.

Cumhuriyet, Savaş meydanlarında büyük imkânsızlıklar içinde kazandığımız zaferin, milletin irfanıyla adeta bir tasdikidir.

Dünyadaki her milletin bir misyonu, kendini ifade eden değer tanımlamaları vardır. Bu noktada rahatlıkla ifade edilebilir ki Türk Milleti sadece yaşamak için değil aynı zamanda yaşatmak için varlığını sürdüren bir millet olmuştur. Kendi varoluşunu başka milletlerin sömürüsüne veya yok oluşuna değil, onların korunmasına, onlara adalet ve hoşgörü ile yaklaşmaya bağlayan, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını ayak bastığı üç kıtaya götüren bir yaklaşıma sahiptir.

Tarih şunu defaatle kanıtlamıştır ki, asırlar boyu her türlü yokluğa göğüs geren milletimizin eksikliğine tahammül edemediği tek şey bağımsızlığıdır. Yeri geldiğinde bir çadırdan, yeri geldiğinde bir barakadan devletler kurup 3 kıtaya adalet götüren Türk milleti, 20. asrın başında da gösterdiği kabiliyet, idrak ve yüksek fedakârlık ile kendisine dayatılan mandacılığı reddedip yeniden bir devlet inşa etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk büyük zafer ve kurulan cumhuriyetin her zaman topyekün Türk milletinin eseri olduğunu vurgulamıştır. Cumhuriyetin ilanı, milletimiz için sadece bir yönetim şeklinin ilanı değil, 7 düvele karşı kazanılmış mutlak zaferle bin yıldır bu topraklarda süren hükmümüzün devam ettiğinin dosta düşmana ilanıdır.

97 yıl önce büyük imkânsızlıklar içinde varlık yokluk mücadelesiyle kurduğumuz Cumhuriyetimizle birlikte, ülkemiz bugün, Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmiş, üstlendiği tarihi misyonla mağdur ve mazlum coğrafyaların da umudu olmuştur.

Bizlere düşen en büyük görev, tarihin gördüğü en büyük kurtuluş mücadelelerinden birini gerçekleştiren ecdadımızın bize mirası olan Türkiye Cumhuriyet’ini her alanda daha da güçlendirip, yarınlara taşıyabilmektir.

Bunun nice şehidimize bir borcumuz olduğunu unutmamız gerekir.

Henüz 22 yaşında Şehit olan Gördesli Makbule, cephane taşırken bebeğinin battaniyesi ile cephaneyi sarıp donarak şehit olan Şerife Bacı, Fransızları bozguna uğratan Şahin Bey, Seyit Onbaşı ve tüm diyarlardan isimsiz daha nice şehit ve gazimiz…

Emanetinizi yükseltmek bizim için bir vicdan ve namus borcudur.

Sözlerimi burada tamamlarken başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kurtuluş mücadelemizin şehit ve gazilerini rahmet ve minnetle anıyor, sizleri en kalbi duygularımla, saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

konuşmanın ardından Müzik öğretmenleri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” kutlamaları, Kaymakam Muammer Köken ve Belediye Başkanı Volkan Şeker’in Protokol sırasına göre tebrikleri kabulü ile tören sona erdi.

Paylaş