Hotline
+905543461075
Mut’ta Asırlık Ağaçlardan Zeytin Hasadı Devam Ediyor - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin'in Mut ilçesinde Asırlık Ağaçlardan Zeytin hasadı devam ediyor.

Mut ilçesinin Zeytin Geçmişi asırlardır devam ettiğini bununda ispatı 1300 yıllık tescillenmiş Anıt ağacın yanı sıra tahmini 1400 – 1500 yaşında olduğu 2 adet daha asırlık zeytin ağacının tescil işlemleri devam eden ağaçlardan Zeytin hasadı devam ediyor.

İlçeye bağlı Çortak mahallesinde 1500 yaşında olduğu tahmin edilen zeytin ağacından hasat yapan üreticileri İlçe tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Ziraat Oda Başkanı Hıdır kar ziyaretlerde bulunarak üreticilere bilgi verdi.

Çortak Mahallesi'ndeki hasat yapımında ilçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Yaptığı açıklamada, ilçede zeytin ve zeytinyağının önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Yaklaşık 300 bin dekarda, 15 milyon civarında zeytin ağacı bulunan ilçedeki üretimin bu yıl da bereketli olmasını temenni eden Bayır, "Kayıtlı ve kayıtsız 15 milyon civarında zeytin ağacı varlığının bulunduğu ilçede bu yıl 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton da zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. İlçenin diğer illere ve ilçelere göre sahip olduğumuz mikro klima özelliğinde zeytin hastalık ve zararlarının ilçemizde gözükmemesi. Diğer illerde ve ilçelerde 8-9 defa ilaçlama yapılırken ilçemizde yapılmamaktadır doğal ilaçlama yapılmadan hayvan gübresi yapılarak organik olarak doğal Zeytin ve Zeytinyağı üretilmekte olduğunu belirten Bayır, Mut Zeytin yağı sağlığa iyi gelmesiyle birlikte amacımız Zeytin yağlarımızı Eczanelerde ilaç olarak satılmasıdır. İlçede 10 zeytin salamura işleme tesisi ile 17 zeytinyağı fabrikası faaliyet gösteriyor." diye konuştu.

Üretici Bilal Pekdemir, ise bu bölge Anadolu coğrafyasında Zeytinin ilk geldiği yerlerden biridir. Zeytin ağacı ilk başta orta doğudan Kudüs den başlar ve dünyanın çeşitli bölgelerine 100 yıllar içeresinde zamanla ulaşmıştır. Anadolu ya da ilk giren yerlerden bir tanesi burası olduğunu söyleyen Pekdemir, bu bölgede anıt ağaçlarının çok bulunduğunu anıt ağacının bir tanesini elle toplayıp Fabrikada özel soğuk sıkım yapacaklarını, bu ağacın endemik Çöp aşı yağlık Zeytin olduğunu belirtti.

Paylaş