Hotline
+905543461075
Mut'ta Beyaz İncir Hasadı Sona Gelinirken Kuru İncir Talebi Artıyor - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin'in Mut ilçesinde lezzeti, aroması ve kalitesiyle öne çıkan beyaz incirin hasat sonuna gelinirken kuru incir talebi artıyor her tanesi değerlendiriliyor.

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ekrem Bayır, Dere Mahallesi'nde beyaz incir hasadı yapan üreticilerle bir araya geldi. Dere mahallesinde incir hasadının son günlerine gelmesiyle kuru incir kurutmalığı devam ettiğini belirten Bayır, ilçede 4 bin dekar tarım arazisinde incir üretimi yapılmaktadır. Ağustos başlarında başlayıp üç ay süre ile devam eden incir üretiminde yüzde 75’i yaş incir olarak Türkiye’nin birçok illerine satış yapılmaktadır. Yaş incir olarak sezona kilosu 15 ila 20 TL ile başladı, sezon sonu şu anda kilosu 7 TL’den satılmaktadır. Geriye kalan yüzde 25’i de gün kurusu şeklinde kuru incir olarak yapılmakta olup kuru incir taleplerin artması dolayısıyla kaymakamlığımız önderliğinde kurutma teli tezgâhları yaptırılarak tüm mahallelerimize dağıttık hijyenik bir şekilde kurutularak kuru incir olarak kilosu 30 ila 50 TL arasında değerlendirilmektedir dedi.

Dere mahalle Muhtarı Bülent Yüksel, incir hasatlarının sonuna geldiklerini, fiyatların bu yıl oldukça iyi geçtiğini Kuru incir taleplerin arttığını belirten Yüksel, markalaşmak istiyoruz bunun için gerekli adımların atılmasını istiyoruz. Daha hijyen bir ortamda paketleme sistemine geçmek istediklerini belirtti.  

Komisyoncu üretici Tayyar Çabuk, bu bölgenin incirlerinin rengi, aroması ve raf ömrünün uzun olması dolayısıyla taleplerin giderek artmasına olanak sağlıyor. Diğer illerden kuru incir talebinin daha Çok geldiğini ve kuru incir yanında tadımlık yaş incir gönderdiklerini belirten Çabuk, bu talep yoğunluğu dolaysıyla incir üretimi bölgemizde giderek artmaktadır, bu yıl kazancın her yıl orana göre satışların iyi geçtiğini belirterek gelecekte de daha iyi olmasını istediklerini belirtti.

Paylaş