Hotline
+905543461075
Mut’ta Buççuk Otu Gelir Kaynağı Oldu - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

- İlkbaharın gelmesiyle yeşile bürünen Torosların eteklerinde İlçeye bağlı köylerde, birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan ve çiğ tüketildiği gibi yemeği de yapılan "Buççuk otu" köylüler için gelir kaynağı oldu.

Yaşam şartlarının oldukça zorlu olduğu köylerde, baharla birlikte doğada kendiliğinden yetişen bitkiler de sofralarda yerini almaya başladı. Dağlarlardan toplanan Buççuk otu, ada çayı, yarpız ve semizotu gibi bitkiler, köylülerin sofrasında oldukça fazla tüketiliyor.

Özellikle çobanların, koyun ,keçi otlatma zamanlarında bu bitkileri toplayarak akşam yemeğini kırlardan çıkarıyor. Yıllardır yenilebilirlikleri ve lezzeti kuşaktan kuşağa aktarılan bu bitkiler, bazen sac böreği, bazen salata, bazen de lezzetli bir yemek olarak sofralarda yerini alıyor.

Buççukj Otu ve Ada çayı Köylü Pazarlarında Çokça satılanlar arasına girdiğini belirten Pazarcı Abdullah Güleş, Toroslarda bolca yetişen Buççuk otu da yöre insanının en çok tükettiği bitkilerden. Ocak ayından nisan sonuna kadar kırlarda bulunabilen Buççuk otunu toplamak için çobanların haricinde kadınlarımızda boş zamanlarında birçok kişi yaylalara akın ediyor. Eskiden sadece eşe dosta gönderilen bu ot, bugünlerde köylüler için ek bir gelir kapısı durumda dedi.

Buççuk otunun kilosu 15 ila 20 tl satılırken Ada çayı ise kilosu 50 tl’den tezgâhlarda yerini alıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş