Hotline
+905543461075
Mut'ta bulunan Nureddin Sofi Türbesi restore çalışmaları devam ediyor - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Karamanoğulları Beyliği'nin kurucusu ve ilk beyi Nureddin (Nure) Sofi'nin Mut ilçesindeki türbesi restore çalışmaları devam ediyor.

Karamanoğulları Beyliği'nin kurucusu ve ilk beyi Nureddin (Nure) Sofi'nin Mut ilçesindeki türbesi restore çalışmaları devam ediyor. Nureddin (Nure) Sofi'nin restorasyon çalışmaları yerinde inceleyen Mut Kaymakamı Muammer Köken, tescilli anıt olan Nureddin Sofi Türbesinin restorasyon projesinin Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığı Proje kapsamında restorasyon çalışmalarının başladığını belirti.

Çalışmalar hakkında Mahalle muhtarı ve Yetkililerden Bilgiler alan Köken, ilçe merkezinde bulunan Dağ camii restorasyon çalışmalarınında yakın zamanda başlayacaktır. Vakıflar bölge müdürlüğüne ilçemize gösterdiği ilgi için teşekkür ederim dedi.

NURE SOFİ

Karamanoğulları aşiretinin beyi (reisi) “Karamanoğulları” devletinin kurucusudur. Karamanlılar’ın, Oğuzlar’ın Avşar Boyundan veya Salur Boyundan olduğu tartışmalıdır. Hangisinden olursa olsun illâ Oğuz Türklerindendir Şerafettin GÜÇ, Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı Yazar Evet, nihayet Karamanoğulları Devleti kurucusu Nure Sofi ve eşinin mezarları restorasyonu inşaatı başladı. Yıllardır bu uğraşımıza destek veren, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Millet vekili Zeynep Gül Yılmaz, Mersin Valisi Ali İhsan Su ve yanımızda olan tüm kamu kurumu ve kuruluşlarına, tüzel kişiliklere, sosyal toplum kuruluşlarına, akademisyen dostlarıma, ulusal ve yerel basına, o seçkin şahsiyetlere şahsen teşekkür ederim.

Haber:mutajans

Paylaş