Hotline
+905543461075
Mut’ta Demirciler Bayramda 'Kelle' Mesaisi Yaptı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin Mut ilçesinde demirciler, Kurban Bayramı'nda işlerine ara vererek, demir dövdükleri ocakları “kelle ve paça" ütmek için kullanıyor.

Ilçede, gelişen teknolojiye karşı ayakta durmaya çalışan demirciler, demir dövdükleri ocaklarını Kurban Bayramı'nda kelle ütmek için yakıyor. Demirciler, kesilen kurbanların kelle ve paçalarını ütüp ateşle dağlıyor.

Kurbanlarını kesen vatandaşlar, hayvanların kelle ve paçalarını tüylerinden temizlemek için demirci atölyelerine getiriyor. Vatandaşların talebini karşılamak için bayram boyunca mesai yapan demirci ustaları ailecek kelle ve paça ütme işini yetiştirmek için yoğun çaba harcıyor.

"Daha lezzetli oluyor"

Demirci ustası Cüneyt Aydoğan, 20 yıldır ilçede demircilik yaptıklarını, her Kurban Bayramı'nda ilçede gelenek olduğu için kesilen kurbanlıkların kelle ve paçalarını üttükleri belirtti. Bayramın üç günü aralıksız bu işi yaptıklarını söyleyen Aydoğan, "Bayağı bir yoğunluk oluyor. Elimizden geldiği kadar ailecek bayanlarımızın yardımı ile vatandaşların işini görmeye çalışıyoruz. İnsanlar üttürerek pişirmeyi tercih ediyor. Özellikle Mut’ta bu yöntem yoğun olarak tercih ediliyor. Demirci tezgahlarında yapılması daha iyi oluyor. Önce ütüyoruz sonra dağlama işlemi yapıyoruz. Kellenin yüzerek pişirilmesi kolay olsa da daha lezzetli ve faydalı olduğuna inandıkları için üttürüyorlar." diye konuştu.

Paylaş