Hotline
+905543461075
Mut’ta Göçerlere 1 Mayıs'tan sonra izin - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

 

Mersin Mut ilçesinde Tarımda olduğu gibi hayvancılıkta adından söz ettiren mut ilçesinde 230 bin küçükbaş hayvan varlığı ile devam ediyor.

Hayvan yetiştiricileri yaylalara göç zamanlarının gelmesiyle Mersin de Tarsus’tan sonra ikinci hayvan varlığına sahip ilçede, küçük baş hayvan yetiştiricileri, kamış yaylası, Taşkent barcın yaylası ve Toros dağlarının zirvesine 1 mayıstan itibaren göçtükleri bildirildi.

Mut ilçesine bağlı Yarık tepe mevkiindeki keçi yetiştiriciliği yapan Mehmet Tatlı’yı çadırında ziyaret eden İlçe kaymakamı Muammer köken, keçi yetiştiriciliği hakkında bilgiler aldı.

Kaymakam Muammer Köken, kış aylarında konakladıkları illerden hayvanlarını otlatmak üzere başka il yaylalarına yaya ya da motorlu ulaşım araçlarıyla gidecek olan göçerlere, ilgili mevzuatta belirlenen izinler hakkında bilgiler verdi.

1 Mayıs 2020 tarihinden sonra müsaade edileceğini, Arıcılıkla iştigal eden kişilerin faaliyetlerine ilgili mevzuatında getirilen kurallara uymaları halinde herhangi bir kısıtlama getirilmeyeceğini vurgulayan Köken, Gerek arıcıların gerekse göçerlerin şehirlerarası intikale başlamadan önce başta ulaşım araçları olmak üzere ilgili ekipmanlarını dezenfekte ettirmeleri ve kendileri ile ilgili sağlık kontrollerini yapmış olmaları şarttır. Göçerler ve arıcıların gittikleri yerlerde mümkün olduğunca yerel halkla temas etmemeleri için gerekli önlemler alınacak" dedi. 

Keçi yetiştiricisi Mehmet Tatlı, bizim hayvanlarımız sıcak bastırdı mı durduramazsın serin yerlere gitmeye başlar, bugünlerde yaşadığımız olaylardan dolayı gerekli önlemleri alarak yolumuza devam edeceğiz, Kaymakamımısa konuyla ilgili yanımıza gelerek bilgi vermesi bizleri onurlandırmıştır kendilerine teşekkür ederim dedi.

Kaymakam köken’in ziyaret saatinde Keçi sağım zamanına denk gelmesiyle köken, keçi sağdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş