Hotline
+905543461075
Mut’ta hasadına başlanan erkenci erik kilogramı 500 liradan alıcı bulu - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut’ta hasadına başlanan erkenci erik kilogramı 500 liradan alıcı buluyor

Mersin'in Mut ilçesinde örtü altı erik üretiminin giderek artması hedeflenirken örtü altı erik hasadına başladı.

Erik diyarı diye bilinen Mut Göksu mahallesinde açık alanda nisan ayının ortasında hasat edilen eriğin örtülü alandaki hasadı, sipariş üzerine yapılarak gramla satılmaya başladı.

Mut Kaymakamı Fatih Erdoğan, Göksu Mahallesi'ndeki erik bahçesinde hasada katıldı.

Üreticilerle sohbet eden Erdoğan, erkenci erik hasadının çiftçiler için bereketli olmasını diledi.

Termoblok ısıtma sistemiyle 11 Ocak'ta çiçek açan eriğin ilk hasadı bugün başladığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır,840 metrelik seramızda 39 ağacımızın hasadını yapıyoruz, yıllık bir ton üretim alınmaktadır. ilçe genelinde açık alanda ise ortalama 14 bin dekar erik üretimi yapılmakta olup toplamda 21 bin ton erik rekoltesi beklemekteyiz dedi.

Siparişle hazırlanan ve içerisinde 8 adet eriğin bulunduğu 80-90 gramlık paketler, 40 TL'den İstanbul, Ankara ve İzmir'e gönderiliyor. Uzay Gezer bu serada termoblok ısıtma dediğimiz bir ısıtma sistemi kullandım. Altı kanaldan seranın içerisine sıcak hava sağladım. Böyle bir sistemde iyi bir verim aldık. Şu an piyasaya sürdüğümüz eriklerde bir pakette 8 adet erik var. Paket yaklaşık 80–90 gram geliyor. Paket başı eriği 40 liradan pazarlıyorum. Kilosunu ise 500 TL.'den İstanbul, Ankara, İzmir'e pazarladıklarını taleplerin giderek arttığını" söyledi.

Paylaş