Hotline
+905543461075
Mut'ta “Mut Beyazı” İncir Adını Duyurmaya Başladı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut ilçesi kayısıda adından söz ettirirken “Mut Beyazı” ile duyurmaya devam ediyor

İlçede bu yıl 7 bin ton incir rekoltesi bekleniyor. Türkiye'de piyasaya erken incir sunabilen Mut ilçesinden yaklaşık 3 bin 874 dekar alanda yaklaşık 5 bin 147 ton incirden elde ettikleri gelirle ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. tadı, lezzeti ve aromasıyla tercih edilen Mut inciri, kalitesi ve fiyatıyla üreticisini sevindireceği bekleniyor.

İlçe kaymakamı Muammer Köken ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, ilçede çoğunluk olarak Topluca mahalle bölgesinde yetiştirilen ve bölge halkı için önemli bir gelir kaynağı olan “Mut Beyazı”  incirine katma değer kazandırmak ve bölge halkının pazar imkanlarını genişletmek için kurulacak incir paketleme ve işleme tesisi ile ilgili üreticilerle bir araya gelen Kaymakam Köken, Mut beyazının kalitesine ve ilçemiz için önemli bir değer olduğu bu değerin, bir adım ileriye taşınarak standartlarının yükselmesi gerektiğini ifade etti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır ise, ilçemiz erik, erkenci sofralık kayısı ve zeytiniyle adından söz ettirirken sofralık kayısının ardından, İncir üretiminde de önemli bir gelire sahip olan Mut ilçesinin kaliteli beyaz inciri Türkiye'nin dört bir tarafına pazarlamakta. Özellikle tadı, lezzeti ve aromasıyla dikkat çekiyor. İlçede kayıtlı 3 bin 874 dekar alanda yaklaşık 5 bin 147 ton incir üretimi yapılmakta bu yıl ise rekoltenin 7 bin tonu aşmasını bekliyoruz" dedi.

haber:mutajans

Paylaş