Hotline
+905543461075
MUT’TA SÜT MISIRI HASADI BAŞLADI - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mersin’in Mut ilçesinde süt mısır hasadına başlandı.

İlçe kaymakamlığının destekleri ile dar gelirli ailelere tohum desteklerinden olan, süt mısır hasadının başladığı bildirildi.

İlçeye bağlı Mirahor mahallesindeki bir üreticiye alternatif olarak  katkı amaçlı Süt mısır tohumu verdiklerini belirten Kaymakam Muammer Köken, ilçe topraklarından ülke marketlerine bir çok ürünün satışının yapıldığını bu satışların içerisine Süt mısır da eklendiğini söyledi. Amaçlarının aile ekonomisine ve ilçe ekonomisine katkı sağlamak olduğunu belirten Kaymakam Köken, ilçemizde Göksu boyu don riskli alanlarda alternatif olarak vakıf aracılığımızla dar gelirli ailelerimize tohum destekleyerek aile ekonomisine katkı sağlıyoruz Süt Mısır tohumu yanında dağlık mahallelere eski yöreye has buğday çeşitlerinden olan Dığrak buğdayı, sarı Buğday ve ak buğday tohumlarından ekildi. Bu ürünlerden ilçemizdeki su değirmeninde öğütülerek küçük paketler halinde satışları yapılacaktır dedi.

İlçe tarım ve orman müdürü Ekrem Bayır’da 3 dönümlük alanda maddi destek vermekte olduklarını, dönüme ise 3 bin tohum atıldığını anımsatan Bayır, verimde dönüm başı verimi bin 500 kg tahmin etmekteyiz. Üreticimiz aynı zamanında Mut üretici pazarında bu ürettiği Süt mızır koçanlarını direk elden kendisi pazarlamakta olup, 1 tl ile 2 tl arasında üretici pazarlarında satmaktadır. Dolayısıyla bu atıl don riski olan arazilerimiz değerlendirilerek, aile bütçesine, ilçemiz bütçesine ülke ekonomisine katkı sağlamasını hedeflemekteyiz.

Paylaş