Hotline
+905543461075
Nure Sofi Türbesi Restorasyonuna Teşekkür - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Karamanoğulları Beyliği'nin kurucusu ve ilk beyi Nureddin (Nure) Sofi'nin Mut ilçesi Yalnızcabağ Değirmenlik Yaylasındaki türbesi restore çalışmaları 19 Eylül 2020 tarihinden itibaren devam ediyor.
 
Karamanoğlu Beyliği araştırmacısı Araştırmacı Yazar Şerafettin Güç Restorasyonla ilgili bir teşekkür metni yayınladı.
 
Nureddin (Nure) Sofi'nin restorasyon çalışmaları yerinde inceleyen Mut Kaymakamı Sayın Muammer Köken Bey, tescilli anıt olan Nureddin Sofi Türbesinin restorasyon projesinin Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığını ifade ederek, Proje kapsamında restorasyon çalışmalarının başladığını belirti. Çalışmalar hakkında Yalnızcabağ Mahalle muhtarı ve yetkililerden bilgiler aldı.
Kaymakamı Sayın Muammer Köken Bey, İlçe merkezinde bulunan Dağ Camii restorasyon çalışmalarının da yakın zamanda başlayacak müjdesini bu arada bildirdi. Vakıflar bölge müdürlüğüne ilçemize gösterdiği ilgi için teşekkür ederim dedi.
Evet, nihayet Karamanoğulları Devleti kurucusu Nure Sofi ve eşinin mezarları restorasyonu inşaatı başladı. Yıllardır bu uğraşımıza destek veren, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan, Mersin Milletvekili Sayın Zeynep Gül Yılmaz, Mersin Valisi Sayın Ali İhsan Su, Mut Kaymakamı Sayın Muammer Köken ve yanımızda olan tüm kamu kurumu ve kuruluşlarına, tüzel kişiliklere, sosyal toplum kuruluşlarına, akademisyen dostlarıma, ulusal ve yerel basına, o seçkin şahsiyetlere şahsen teşekkür ederim.
 

Paylaş