Hotline
+905543461075
FOTOĞRAFTA ÜÇÜNCÜ GÖZÜNÜZ - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Fotoğraf, Fotoğrafçılık Nedir

Fotoğrafçılık aslında günümüz teknolojisinin kurbanı olmuş durumda. Eskiden analog makinelerle çekilen fotoğraflar bin bir emek ve uzmanlık isteyen bir titizlikle karanlık odalarda banyo edilirken, artık dijital makinelerle
- Çek ve bilgisayara aktar
işleminden sonra günümüz modern aydınlık odası olan Adobe Photoshop'da düzenlemeye döndü. Üzücü haber; artık eskisi gibi mükemmeli yakalamak için sarf edilen çabalar sonucu duyulan haz yok. Sevindirici haber; artık kutu kutu film harcayıp "tüh yaaaaa.. Bunu da yaktık Necmi!" diye ağlamak yok. Artık devreye giren yaratıcılık ve farklılık olmuştur. Hayal gücünüz kocaman ve dünyaya amuda kalkıp bakıyorsanız sizden iyisi yok!

Fotoğraf Nedir?

Gözünüzle görebildiğiniz her şeyi, ışık ve kimyasal maddeler vasıtasıyla önce ışığa duyarlı filme, oradan da karanlık odada bir takım kimyasal işlemler sonucu özel kağıt vb. maddelerin üzerine aktarılması sonucu oluşan görüntülerin tümüne verilen isimdir. Photos Yunanca ışık anlamına gelirken, Graphes yazı anlamına gelir. Yani fotoğrafı ışıkla yazmak olarak da adlandırabiliriz.

- E tamam, herkes fotoğrafın ne olduğundan haberdar... Fakat nerden ve nasıl ortaya çıktı?

Asırlar önce bilim adamları tarafından başlayan bir serüven. Aslında hiçbirinin niyeti fotoğrafı bulmak değildi. Ama zaten hep öyle değil midir? A'yı ararken B'yi bulursun ve "aaa" bir bakmışsın o istemeden bulduğun şey acayip sükse yapmış. Neyse... Zaman içerisinde bu istem dışı ortaya çıkan buluşun üzerine gidenler, ona daha fazla zaman harcayan ve elde ettikleri buluşlarla katkıda bulunanlar olmuş. Ama fotoğrafın gelişiminde en en en büyük gelişmeler 19. yüzyılda görülmüştür.

Camera Obscura ilk fotoğraf makinesi olarak isimlendirilebilir. Yani en azından mantık olarak... Yoksa kendisi aslında karanlık bir odanın duvarında iğne başı kadar açılan delikten, dışarıdaki nesnelerin görüntülerinin ters olarak karşı duvara yansımasını sağlayan düzenekten daha ötesi değildir. Zamanla yapılan keşiflerle evrim başlar, önce Obscura’nın önüne bir optik takılır, arkasından dışbükey bir mercekle daha iyi görüntü elde edilir, sonra ikinci bir mercekle daha da iyi görüntü elde edilir. Bütün bunların üzerine bir de fotoğraf makinelerinin bugünkü işleyişinin temeli ayna yansımaları eklenince de o zamanın bilim adamları devasal ve taşınamaz bir fotoğraf makinesi elde etmişler. Ama nasıl bugün bile teknolojiyle her şey küçülüp minicik oluyorsa, o zamanın keşifleriyle de o kocaman oda her yenilikte daha da küçülerek bugünkü haline kadar gelmiştir. Tabi bu sırada görüntülerin duvara aktarılmaktan filme düşüşüne gerçekleşen evrimi de unutmamak lazım...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş