Genel Haber Girişi: 04.11.2021 - 18:33, Güncelleme: 04.11.2021 - 18:33

UNESCO mirası Gediz Deltası'nda 65 farklı su kuşu

 

UNESCO mirası Gediz Deltası'nda 65 farklı su kuşu

UNESCO Dünya Doğa Mirası olmaya hazırlanan Gediz Deltası, Eylül ayı boyunca 65 farklı su kuşu türüne ev sahipliği yaptı. İZMİR (İGFA) - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), DKMP İzmir Şube Müdürlüğü, Doğa Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığı ve gönüllü gözlemcilerin katılımıyla Gediz Deltası’nda “2021 Sonbahar Dönemi Kuş Göçü İzleme Çalışması” gerçekleştirildi. Çalışmada Gediz Deltası’nı göç döneminde ziyaret eden su kuşları ve bu kuşların yoğun olarak kullandığı habitatlar belirlendi. Kuşların yoğunlaştıkları alanlar ve Sonbahar göç dönemindeki hassas habitatlar ortaya çıkarıldı.   Barındırdığı biyoçeşitlilik açısından Uluslararası öneme sahip bir sulak alan olan Gediz Deltası, göç dönemlerinde kuşlar için hayati önem taşıyor. On binlerce birey kışlama alanlarına giderken Gediz Deltası’nda besleniyor, konaklıyor ve göç yolculuğuna devam ediyor.   Göçmen su kuşu türlerinin Gediz Deltası’ndaki mevcut durumlarını araştıran Doğa Derneği Kuş İzleme Sorumlusu Ahmet Kaya, sonbahar göç döneminde su kuşlarının deltanın hangi bölgelerini ve nasıl kullandıklarını belirlediklerini belirterek, deltanın iç kesimlerindeki sulak alanların kuruması nedeniyle kuşların kıyılarda büyük gruplar halinde toplandığını gördüklerini söyledi. İzmir’in Gediz Deltası’nda yapılanSonbahar Dönemi Kuş Göçü İzleme Çalışması’nın, deltanın UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesi için yürütülen süreç açısından önemini vurgulayan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç ise, "Doğa Derneği 2002 yılından beri bu benzersiz doğal alanın zarar görmeden yaşamaya devam etmesi için çalışmalar yürütüyor. Gediz Deltası’ndaki biyolojik çeşitliliği izlemek için gerçekleştirdiğimiz araştırmalar, Gediz Deltası Sonbahar Kuş Göçü İzleme Çalışması, deltanın göç dönemi içerisindeki hareketliliğini ve hassas habitatları ortaya koymak açısından çok değerli. Bu çalışmayla, Gediz Deltası’nı göç esnasında kullanan türler ortaya çıkarıldı" diye konuştu.

UNESCO Dünya Doğa Mirası olmaya hazırlanan Gediz Deltası, Eylül ayı boyunca 65 farklı su kuşu türüne ev sahipliği yaptı.

İZMİR (İGFA) - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), DKMP İzmir Şube Müdürlüğü, Doğa Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığı ve gönüllü gözlemcilerin katılımıyla Gediz Deltası’nda “2021 Sonbahar Dönemi Kuş Göçü İzleme Çalışması” gerçekleştirildi. Çalışmada Gediz Deltası’nı göç döneminde ziyaret eden su kuşları ve bu kuşların yoğun olarak kullandığı habitatlar belirlendi. Kuşların yoğunlaştıkları alanlar ve Sonbahar göç dönemindeki hassas habitatlar ortaya çıkarıldı.
 
Barındırdığı biyoçeşitlilik açısından Uluslararası öneme sahip bir sulak alan olan Gediz Deltası, göç dönemlerinde kuşlar için hayati önem taşıyor. On binlerce birey kışlama alanlarına giderken Gediz Deltası’nda besleniyor, konaklıyor ve göç yolculuğuna devam ediyor.
 
Göçmen su kuşu türlerinin Gediz Deltası’ndaki mevcut durumlarını araştıran Doğa Derneği Kuş İzleme Sorumlusu Ahmet Kaya, sonbahar göç döneminde su kuşlarının deltanın hangi bölgelerini ve nasıl kullandıklarını belirlediklerini belirterek, deltanın iç kesimlerindeki sulak alanların kuruması nedeniyle kuşların kıyılarda büyük gruplar halinde toplandığını gördüklerini söyledi.

İzmir’in Gediz Deltası’nda yapılanSonbahar Dönemi Kuş Göçü İzleme Çalışması’nın, deltanın UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesi için yürütülen süreç açısından önemini vurgulayan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç ise, "Doğa Derneği 2002 yılından beri bu benzersiz doğal alanın zarar görmeden yaşamaya devam etmesi için çalışmalar yürütüyor. Gediz Deltası’ndaki biyolojik çeşitliliği izlemek için gerçekleştirdiğimiz araştırmalar, Gediz Deltası Sonbahar Kuş Göçü İzleme Çalışması, deltanın göç dönemi içerisindeki hareketliliğini ve hassas habitatları ortaya koymak açısından çok değerli. Bu çalışmayla, Gediz Deltası’nı göç esnasında kullanan türler ortaya çıkarıldı" diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mutajans.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.