Hotline
+905543461075
Ve Nihayet - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Aradan 27 sene geçmiş. Yani çeyrek asırdan iki sene fazla. O günlerde doğanlar şimdilerde ya anne, ya baba oldular belki de.

Bir sevdadır rüzgârın peşinden gitmek. Veya rüzgârın önüne kendini bırakmak, nereye sürüklerse oraya gitmek. Sonunda bir duvara toslamak. Belki de çıkmaz sokağa sapmak.

İşte Ogünlerde motosikletim yaz günlerinde rüzgârın sürüklediği yerlere götürürdü beni. Günlerce etrafında dolanır dururdum. Bir aşağı bir yukarı. Sonraki seneler yanıma iki rüzgâr sevdalısı dostlarım katıldı. Çadırlarımızı kurar bir iki hafta bölgeye Akdeniz bölgesinden gelen konargöçer Yörüklerimizle beraber vakit geçirirdik. Hatta oğlaklarını otlatır, günlük hayatlarına yardımcı olurduk. Bu alışkanlık senelerce sürdü.

Çok yakın tarihte tekrar bölgeye gittiğimde, konargöçer dostlardan birini yolda gördüm, arabama aldım. Aradan zannedersem sekiz sene geçmiş olması lazım. Beni tanıdı ve sakalını kesmişsin demez mi? Demek ki bir hatıra bırakmışım dedim kendi kendime.

İşin bir başka boyutu da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ilk dilekçemi vermem. Sonradan alıştım, her üç ayda bir üşenmeden dilekçe vermeye başladım. Bu yıllarca sürdü gitti. Rahmetli Aziz Nesin sağ olsa, inanıyorum ki bir ikinci “Fanatik Zübük” yazardı diye düşünüyorum. Yine de şahsıma yazılan bir “Karamanoğulları Fanatiği” Sevgili gönül dostum, çocukluk arkadaşım Sayın Ahmet TEK yazdı.

https://www.karamandan.com/Kose_Yazilari-Karamanoglu_Fanatigi-k112823.html

Bugün “Ve Nihayet” 19 Eylül 2020 de beklenen son geldi. Güneş yüzünü gösterdi. Ardıç kuşu sesini kesti. Rüzgâr esmez oldu. Mezar taşları bu gece yıldızları seyredecek. Belki ellerini uzatsalar saman yoluna bile dokunurlar. O kadar yüksekteler ki O iki mezar. İki sevdalı. Bunlar benim atalarım. Çok çok büyük büyük dedem ve ninem onlar. Belki sizlerinde bir akrabalığınız vardır.

Bazen derim ya;

“Herkes biraz ya Karamanlıdır, ya da Karamanoğullarındandır.” İşte tam onun gibi bir şey.

Son defa eski hallerini seyrettim. İçim burkula burkula. Bir ara burnumun direği sızladı. Hüzünlendim ama bir anda neşelendim. Kısaca yılar öncesine gittim geldim. Çünkü yarın bir daha onları eskisi gibi göremeyeceğimi biliyordum. İşte onun için neşelendim. Mezarları yenileniyor artık. Mücadeleyi ardıç kuşu kazandı.

Sabah erken saatte mezarlarının başında idim. Gelen kamyonları tek tek inceledim. Malzemeleri fotoğrafladım. İlk yapılacak yerler hakkında detaylı bilgilendirildim. Çizilen projelere baktım. Kullanılacak malzemelere varıncaya kadar bilgi verdiler. (İnanın anlamam)

Bu arada şunu buradan söylemek isterim; ben inşaat işinden anlamam ama yanımda – ekibimde öyle dostlarım var ki; ömrünü inşaat şantiyelerinde geçirmiş, yıllarca tarihi eser restorasyonlarında çalışmış kıymetli şahsiyetler bunlar. Ayrıca bu işin gönüllü takipçileri, kontrolörleri.

Evet, nihayet Karamanoğulları Devleti kurucusu Nure Sofi® ve eşinin mezarları restorasyonu inşaatı 19.09.2020 tarihinde başladı.

Hepimize hayırlı olsun. 26 Ağustos 2020 günü tertip edilen anma törenleri 26 Ağustos 2021 senesinde kutlanmak dileğimle sevgi saygılarımı iletiyorum. Çok sevinçliyim.

 Şerafettin GÜÇ

Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı – Eğitimci Yazar

Not: Fotoğraflar tarafımdan son haliyle çekilmiştir. İsteyen istediği yerde kullanabilir. İzin almanıza gerek yok. Benden yanı helal olsun.

Paylaş