Hotline
+905543461075
YAPILANDIRMADAN NASIL YARARLANILACAK? - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Kanun No. 7256                                                                                                   Karar Tarihi: 11/11/2020

 

1) YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

- Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50'sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan, (EMLAK VERGİSİ-ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ-KİRA-İDARİ PARA CEZALARI)

2) YAPILANDIRMADAN NASIL YARARLANILACAK?

31 Ağustos 2020 öncesi borçlar yapılandırma kapsamına giriyor. Bu tarihten sonraki borçlar kapsam dışı k dışı olacak

 Son Başvuru:31.12.2020

3) ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Peşin Ödeme ve İlk taksit :01.02.2021

ÖDEMELERDE TAKSİT UYGULANIYORMU?

Mut Belediyesi Veznelerinde Ziraat Bankası Kredi Kartlarına 6 taksit yapılabilmektedir. Denizbank Bonus Karta 8 taksit yapılması için Denizbank Mut Şubesi ile görüşmeler devam etmekte olup ayrıca Denizbank Üretici Kart (mazot –gübre gibi 5 ay sıfır faiz) içinde görüşmelerimiz devam ediyor. İnternet üzerinden yapılan ödemelerde herhangi bir taksit uygulanmamaktadır.

4) YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

Borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak. 6 ila arasında 18 taksit yapılabilecek, ikişer ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemeyi tercih eden borçlulara yüzde 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE'de yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

BAŞVURU YERLERİ:

Şahsen         :Mut Belediyesi Emlak Servisi-

E-Belediye  (https://e-hizmet.mut.bel.tr)  E-Devlet şifresi kullanarak.

Telefonla: 0.324.7742726 dan 119-181-182-183-140-202-203-206-118

5) HANGİ CEZALAR KAPSAM DIŞI?

Adli para cezaları, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19'la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak.

6) TAKSİTLER AKSARSA YAPILANDIRMA BOZULACAK MI?

Kanundan yararlanmak için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksitten sonra ise, bir takvim yılında 2 taksit süresinde ödenmezse bir şans daha verilecek. Bu ödenmeyen 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenirse kanundan yararlanmaya devam edilebilecek.

7) YAPILANDIRMA TAKSİTLERİNİN BİR KISMI ÖDENEMEZSE NE OLACAK?

Böyle bir durumda ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalacak. Kalan borç ise ilgili mevzuata göre takip ve tahsil edilecek.

 

 

MUT BELEDİYESİ

MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ

Paylaş