Hotline
+905543461075
Yaylacıların Toplanma Mekânı Açık Hava Mescitleri - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Yaylacıların Toplanma Mekânı Açık Hava Mescitleri

Karamanoğulları Atası Nure Sofi ve eşinin mezarlarının bulunduğu Mersin İli Mut İlçesi Yalnızcabağ Mahallesi Değirmenlik Yaylasındaki mezar ve çevre düzenlemeleri devam ediyor.

19 Eylül 2020 tarihinde restorasyonuna başlanan, Nure Sofi ve eşinin mezarlarının bulunduğu Değirmenlik Yaylasındaki vakıf arazindeki inşaat devam ediyor.

23 Ekim 2020 günü Adana Vakıflar Bölge Müdürü Sayın Ahmet Develi Bey, Mut İlçemiz Kaymakamı Sayın Muammer Köken Bey, Vakıflar Genel Müdürlüğü Kontrolörleri ve diğer yetkililer inşaat alanında inceleme yaptılar.

Yetkililerin yaptığı inceleme ve ölçümlerinde eski kayıtlarda bulunan tüm belgelere uyulduğu ifade edildi. İki gün boyunca ölçüm ve değerlendirmeler sürdü. Restorasyonda dışarıdan yabancı hiçbir malzeme kullanılmadığı, yerli taşların kullanıldığı gözlemlenen ilk olgular. Tamamen gerçeğine uygun olarak iyileştirme çalışmaları devam ediyor olması ayrı bir sevinç ve heyecan.

Vakıf arazisi girişine 36 metrekare genişliğinde, bölgeye yakışır bir şadırvanın yapılması farklı bir görünüm kazandırmış. Gelen ziyaretçilerin insani ihtiyaçlarının giderilmesi için modern Bay Bayan Engelli wc / duş tamamlanmış durumda.

Dinlenme parkurlarının yerleri hazırlanmış. Montaj aşamasında. Bu arada Yalnızcabağ Mahallesi (Köyü)’den 11 kilometrelik uzaklıkta olan Değirmenlik Yayası Nure Sofi ve eşi mezar yolu asfaltlanma çalışması için alt yapı çalışmaları başlamış.         

İslam’ın şiarı olan mescitler, dünyevi ve uhrevi hazırlıkların sentezinin yapılması gereken müstesna mekânlardır. Dolayısıyla İslâm dini bu mekânlara büyük önem vermiş, buraların imarını ve korunmasını teşvik etmiştir. Mescitler ve camiler Müslümanlar için en önemli mekânlardır ve çağlar boyunca bu ehemmiyetini hiç kaybetmemiştir. Ayrıca bu mekânlar mimari üslubuyla da tarihteki yerini almıştır.

Yıllar içerisinde bozulmadan duran, fakat tabiat şartları karşısında yıkılan ve bakımsızlıktan tarumar olan, konargöçer Yörük kültüründe, Torosların yayla kültüründe çok farklı bir değere sahip olan açık hava mescidi eskisi gibi işlevlik kazanacak şekilde tamir edilmekte. 

Bu açık hava mescitlerinde Cuma Namazından sonra toplantıların yapıldığı, ticari değiş tokuşların değerlendirildi, evlenme akitlerinin sözlendiği bilinmektedir. Konargöçer Türkmen Yörük kültüründe halen devam etmekte olan bu adetler, bundan sonra da Nure Sofi mezarı yanında ki açık hava Cuma Mescidinde devam edecek. 

Buraya kadar geldikten sonra; yıllardır buraların yaz kış demeden bekçiliğini yapan anıt ardıç ağaçları ve ardıç kuşundan da bahsetmeden geçemem. En genci 400 yaşında, en yaşlısı 800 yaşlarında ardıç ağaçları bölgenin nazar boncuğu ve bekçileri. Her ağacın üzerinde numarası ve bilgisi var. Özellikle 25 numaralı ardıç ağacı diğer ardıçların atası niteliğinde.

Karamanoğulları atası Nure Sofi ve eşinin mezarlarının, haziresinin bekçileri. Konargöçer Yörüklerimizin mezarlarının da bekçileri bu ardıçlar. Toplam 22 dönüm mezar alanın tam tepesinde dimdik ayaktalar. Bölgeye ilk gelenlerin hayretle izledikleri bu ardıç ağaçları ziyaretçilerini hayrete düşürmekte.

Restorasyon firması 2020 yılı sonuna doğru hava şartları uygun olursa inşaatın biteceği müjdesini verdiler.

Şerafettin GÜÇ

Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı  - Eğitimci Yazar

Paylaş