Hotline
+905543461075
ZAMANA YOLCULUK-(Ahmet Boyar Sizmaz) - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

 

AHMET BOYAR (SIZMAZ) KİM?

Mut doğancı mahallesinde boyacı mustafa boyarın oğluyum.

1940 Yılının haziran ayında doğmuşum. Nüfusa 6 ay küçük yazılmışım. 01/01/1941 olarak.

1948 de merkez ilkokuluna başladım. 1954/1956 mezun olup 1955/1956 döneminde ota okula başladım. 1952 yılında kışın okula, yazın elektrik su tesisatçısında çalışıyordum. Bazı nedenlerden dolayı okulu bırakıp çıraklığa devam ettim. Kalfa oldum 1960 yılında rahmetli ustam Mehmet parlatan bana sen mesleği öğrendin deyip yanından ayırdı. 1961 25 eylül 2ci kademe personeli askere gittim. Burdur'da iki ay temel eğitimden sonra motor kursuna gittim kurs ikincisi oldum

1962 yılı ocak ayı ortasında diyarbakıra dağıtım oldum. Ordada beni şöför kursuna gönderdiler. 3 ay sonra tugay birincisi oldum. Tabur komutan vekili rahmetli silifkeli yarbay ALİ RIZA EVİRGEN, Bana 15 gün mükafat izni verdi. Yarbayım ın eşi mutta cemil hocanın kızı Ülker Ablaydı. 25/9/1963 te terhis oldum. muta gelip mesleğe devam ettim. En az 15 usta yetiştirdim. Şu an mutta mesleklerini icra ediyorlar. Muta 35 yıl hizmet ettim.1987 de mersine yerleştim mesleğe devam, sayısız seminerlere katıldım. 1996 da Elginkan grubu ECA mersinde kurs açtı en büyük firmalarda en yetişkin ustalarını istedi beni gürtaş diye bir firma vardı Beni kursa gönderdi. 7 gün okula gittik yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak gördüğüm bu kursta Milli eğitim den onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası mersin bölge üçüncüsü olarak aldım. 13 haziran 1952 de mesleğe çırak olarak başladım. 13 haziran 2005 te mesleği bıraktım 53 yıl dile kolay. Beni mutta herkes sızmaz olarak tanır.boyar'ı bilen yok birkaç tanede ahmet boyar olunca adımın önüne sızmaz ekledim. 1998 de emekli olmuştum şuan çalışmıyorum. Mesleğimi hep severek yaptım, halen mesleğimi çok seviyorum, evde bazı takımlarım var onlara bakarak kendimi teselli ediyorum.

 
ZAMANA YOLCULUK:
 
1970 li yıllarda idi tarihi hatırlamıyorum. elektrik ve sıhhi tesisatını yaptığımız iki inşaat aynı gün devreye girdi ertesi sabah kalfa ve çırakları iki guruba ayırdım guruplar inşaatlara gitti. Bende mutun ulu çınarı namıyla maruf gara sait abinin yeni evinin elektrk tesisatını yapmaya gidecem ama yalnız yapılmaz.Ahmet büberin yanına vardım ahmet bana bu gün yardım et dedim olur usta dedi.doğru meydan mahallesindesait abinin evine vardık. malzemeleri çıkarıp önceden döşediğimiz boruların içine tel çekmeye başladık. ben merdivende iken sait abi ahmet al dedi baktım bardakta rakı, sait abi işi bitirelim ondan sonra dedim, in aşağı dedi içmeyen adam benim işimi yapamaz dedi, neyse bizde başladık, ikindi vakti işi bitirdik ama kapı zili çalmadı, ben motorla gidip ölçü aleti getirecektim sait abinin oğlu murat almanyadaydı. sait abi bana bizim murat birşey getirmiş bir bak dedi dijital bir voltmetre 6 volttan 380 volta kadar ölçüyor. Hemen zil trafosuna baktım bir plastik pul koymuşlar çıkardım zilde çaldı. Ben o voltmetreyi dürdüm büktüm cebime koydum sait abi ne oluyor dedi ben sait abi bu alet son sahibini buldu dedim. Hiç düşünmedi Padişahın hoşuna giden kadın kocasından boş düşermiş, o alette benden üçten dokuza boş dedi. alet arızalandı ama halen saklıyorum. sait abiyle birlikte uzun yıllar beraberliğimiz oldu. Ondan bana kalan miras. yeri geldiğinde düşünmeden lafı yapıştırır taşı gediğine koyarım.
 
ALLAH sait abi gibi mutun filozofu, ulu çınarına uzun ömür versin.1928 doğumlu Şu an 92 yaşında nüfusa göre.
 
sait taşkıran abimi sevgi ve saygıyla elinden öpüyorum.....
Ahmet Boyar Sizmaz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş