Hotline
+905543461075
Zeytin Ağacı Ürünü Zeytin ve Yaprağı Üzerine Yapılan Bir Aldatmacı - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

 Bir yıla yaklaşık yaygınlaşan covid-19 salgın hastalığı gündeme getirilerek ticari kaygılar ile 2020/Aralık ayı ortalarından itibaren sosyal medya ağlarında, “Zeytin ve zeytin yaprağındaki” acılığı veren ve aynı zamanda ağacın savunma silahı olan “Olyuropein” maddesinin, vücudun oksijene karşı hassasiyetini arttırdığı iddialı haberler dolaştırılmaya başlandı.

“Olyuropein maddesi ailesinden antioksidanların, vücutta okside olmuş ‘E’ vitaminini tekrar harekete geçirip, antioksidan sisteminin, insan ömrünü uzattığı tespit edildi. Bu  maddeler yağın ve diğer besinlerin de okside olmasını engelliyor,” bilgisi ve ile  yayın yapılmaya başlandı.

Ayrıca, “Propolis, ozonlanmış  zeytinyağı, hindistancevizi yağı, çörek otu yağı, susam yağı, okaliptüs yağı, çay ağacı yağı, nane yağı, argon yağı, karanfil yağı, sarımsak yağı, kuşburnu yağı karışımı ürünü, günde 3 defa cilt veya ağıza sprey edilecek” şeklinde plastik yeşil şişelerde fahiş fiyatlarla  ile pazarlanmaya başlandı.

Evet, zeytin ağacındaki ham zeytinde ve ağacın yeşil yaprağında var olan “Olyuropein" maddesinin, vücudun bağışıklık sistemini arttırdığı doğrudur.

Fakat sözü  edilen madde, zeytin’in ham dönemindeki meyvesinde bulunmaktadır. Zeytin meyvesinin olgunlaşan meyvesinde ise, “Olyuropein" maddesi yok olmaktadır. Aynı şekilde, ağacın yeşil yapraklarında var olan “Olyuropein” maddesinin, toplanan yeşil yaprağında da var olduğu, ama zeytin yapraklarının sağlıklı şekilde kurutulması sonucunda, bu femonel maddenin kalmadığı ilmen tespit edilmiştir. 2020/Aralık ayı ikinci yarısından sonra, kısa sürede yayılan ifadelerle, insanların Covid-19 hastalığından korunma  hassasiyetine ait duyguları istismar edilmektedir.

Yine bir husus daha var ki, zeytin ağacından toplanan yeşil yapraklarının sağlıklı şartlarda, güneş yüzü görmeden kurutulmasından sonra, kaynamış suda 10 dakika bekletilip, en basitiyle süzülen suyunun akşam bir fincan, sabah bir fincan içilmesiyle vücutta direnç kazandırdığı denenmiş bir gerçektir. Ayrıca, tansiyona iyi geleceği, insana zindelik verdiği evvelden beri bilinmektedir. Ancak covid-19 adıyla bilinen salgın hastalığa faydalı olması ise mümkün değildir.

Eğer  çare olacağı bilinseydi, bu hastalığın yayıldığı Çin ülkesinden veya yurtdışı başka yerlerden aşı getirilip,  aşılanmasına   ihtiyaç kalmazdı.   

Ayrıca, zeytin ağacına sahip olma şansına sahip olan halkımız, zeytin ağacının yeşil yaprağını demleme yoluyla, sabah bir fincan, akşam bir fincan olarak içmek yoluyla; damak tadını alıştırdıktan sonra da, henüz olgunlaşmamış zeytinlerden günde 5-6 zeytin tanesinin etini yemek suretiyle, bugüne kadar fazla duyulmayan “Olyuropein" maddesini alıp vücudun direncini arttırarak grip, nezle, soğuk algınlığı türü virüslere ve damar  rahatszlıklarına karşı, tıbbi vitamin ve ilaçlara ek gıda desteği tedbirlerini  zaten almaktadır.

 

Paylaş