Hotline
+905543461075
Zeytin Fiyatları Konusunda Basın Açıklaması - Bölgenin Öncü ve İlkeli Haber Sitesi

Mut Tarımsal Kalınma Kooperatifi ve Ziraat Odası başkanları zeytin fiyatları konusunda ortak basın açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasında konuşan Mut Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Osman Çelik zeytinin erken toplamaması konusunda uyarılarda bulundu.

Basın toplantısında konuşan Çelik “Eylül ayında zeytinimizi toplayıp erken hasat zeytin yağının tadına kendimiz varalım. Ekim ayına girene kadar satmak üzere toplamayalım. Ege tarafında yaptığımız görüşmeler sonucunda aldığımız bilgilere göre ekim ayının ilk haftasına kadar fiyatların belli olmayacağını öğrendik. Bizim kendi gardımızı alıp birlik ve beraberlik içinde hasadımızı gerçekleştirip fiyatları belirleyebilmemiz gerekiyor. Henüz piyasa koşulları oluşmadan topladığımız zeytinler gelen tüccarlar tarafından istedikleri fiyata göre satın alınıyor. Her yıl ekim ayına kadar bekleyip zeytin olduktan sonra toplayalım. Bir diğer problem ise elek standardı. İlçemizde hiçbir elekte standart yok. Ege bölgesinde görüştüğümüz büyük firmalardan zeytinin standarttı konusunda sıkıntı çektiklerini söylüyorlar. Her elekte farklı boyutlar var. Bu konuda denetmelerde boşluk var. Bu konunun takibini istiyoruz. Geçmişten günümüze gelen bazı hatalarımız var. Gemlik zeytini sezon sonuna kadar hasat edilebilen bir zeytindir. En baştan toplayarak kurşunu kendi ayağımıza sıkıyoruz. Açıklanan fiyatları kabul etmiyoruz. Bu fiyatlar üzerinden zeytin satılmasını da kabul etmiyoruz. Zeytin fiyatları konusunda serbest piyasada arz talep dengesi birbirini bulursa biz acele etmezsek elbet zeytinin fiyatı yerini bulacaktır.” Dedi.

Kooperatif çalışmaları hakkında bilgi veren Çelik; 30 günlük süreçte çeşitli makamlara ziyaretlerde bulunup sıkıntıları dile getirdik. Mut Halinde yer tahsisi konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçemizi verdik. İlerleyen günlerde diğer gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz dedi.

Basın açıklamasında konuşan Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar; Alıcıların çoğu gelene kadar toplamamaya özen gösterelim. Ekim ayının 1’i ile 10’u arasına kadar toplamayalım. Şu an fiyatlarımız 1 ile 4 lira arasında değişiyor. 5 yıldır aynı fiyatlar ile ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz. Elekçi arkadaşların fiyat konusunda gayret göstermesini istiyoruz.” Dedi.

Paylaş