Mut Karacaoğlan Ortaokulu’ndan Kültür Köprüsü

Genel (MA) - MUTAJANS | 02.04.2024 - 13:36, Güncelleme: 02.04.2024 - 13:36 1801+ kez okundu.
 

Mut Karacaoğlan Ortaokulu’ndan Kültür Köprüsü

Mut Karacaoğlan Ortaokulu, e-twinning projesi kapsamında, “NOURISH YOUR SOUL WITH CULTURE” isimli proje yaptı.

Mut Karacaoğlan Ortaokulu, e-twinning projesi kapsamında, “NOURISH YOUR SOUL WITH CULTURE” isimli proje yaptı. Projeyle, 7-14 yaş arası çocukların ülkeler arası oluşturulan kültür köprüsü ile hem ruhlarına dokunma, hem de bedensel gelişimlerine ve akademik başarılarına katkı sağlanma amaçlandı. Mut Karacaoğlan Ortaokulu İngilizce öğretmeni Özlem Kutbay Karhan, kurucusu olduğu e-twinning projesini gazetemize anlattı. Projenin Türkiye, İtalya, Romanya, Gürcistan, Yunanistan ve Tunus olmak üzere 6 ülkenin ortaklığı ile yürütülmekte olduğunu söyleyen Karhan; projeleriyle ilgili olarak, “NOURISH YOUR SOUL WITH CULTURE isimli projemizde; 7-14 yaş arası çocukların ülkeler arası oluşturulan kültür köprüsü ile hem ruhlarına dokunmayı hem de bedensel gelişimlerine ve akademik başarılarına katkı sağlanmayı amaçlıyoruz” dedi. Kültürün bir milleti millet yapan en önemli unsurların başında geldiğini ve aidiyet duygusunu büyük oranda desteklediğini belirten Karhan, projeleriyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu projemizde çocukları kendi kültürleri ile tanıştırarak aidiyet duygusu kazanmalarını, başka kültürlerle tanıştırarak da diğer uluslara saygı, sevgi, empati gibi duygularını desteklemeyi amaçlıyoruz. Kültürün sihirli ışığından yararlanarak da çocuklarımızın ruhlarına dokunmayı ve onların ruhsal olarak da iyi oluşlarını kuvvetlendirmeyi ve böylece hayata karşı her anlamda daha sağlam duran bireyler olabilmelerini desteklemeyi hedefliyoruz. Projemizin amaçları: Kendi kültürüne ve farklı kültürlere karşı farkındalık geliştirme, kültürün iyi oluş için çok önemli bir güç olduğunu fark etme, hayal gücünü kullanmayı öğrenme, yaratıcı ürünler ortaya koyabilme, doğaya karşı farkındalık geliştirme, farklı kültürlerden insanlarla etkileşim kurma, kültürüne sahip çıkma, diğer kültürlere saygıyı öğrenme, teknolojiyi kullanarak ürünler ortaya koyma, kültürüyle bağ kurarak kendini yeniden keşfetme, iş birliğine önem vererek birlikte yardımlaşarak ürün çıkarma becerisi geliştirmektir. Projemiz boyunca beş farklı kültür ögesini ele alacağız. Bunlar; sanat, yemek, dans ve müzik, çocuk oyunları, festivaller ve bayramlar. Her hafta bu kültür ögelerinden birini çalışıp çocuklara hem kendi kültürlerini hem de diğer ülkelerin kültürlerini öğreteceğiz. Projemiz Türkiye, İtalya, Romanya, Gürcistan, Yunanistan ve Tunus olmak üzere 6 ülkenin ortaklığı ile yürütülmektedir.” Karhan, teşekkür mesajında ise, “Projede emeği geçen tüm öğretmenlerimiz Özlem, Emine, Sıla, Burcu, Hatice, Yeşim, Hanife, Nazime öğretmenlerim ve yabancı ortaklarımız Maria, Sofia, Tatiana, Ouhoud, Cosmina ve Nino öğretmenlerimize, tabii ki projemizin olmazsa olmazı çocuklarımıza ve ailelerine, okul idarelerimize şimdiden teşekkürü bir borç biliriz” dedi.
Mut Karacaoğlan Ortaokulu, e-twinning projesi kapsamında, “NOURISH YOUR SOUL WITH CULTURE” isimli proje yaptı.

Mut Karacaoğlan Ortaokulu, e-twinning projesi kapsamında, “NOURISH YOUR SOUL WITH CULTURE” isimli proje yaptı. Projeyle, 7-14 yaş arası çocukların ülkeler arası oluşturulan kültür köprüsü ile hem ruhlarına dokunma, hem de bedensel gelişimlerine ve akademik başarılarına katkı sağlanma amaçlandı.
Mut Karacaoğlan Ortaokulu İngilizce öğretmeni Özlem Kutbay Karhan, kurucusu olduğu e-twinning projesini gazetemize anlattı. Projenin Türkiye, İtalya, Romanya, Gürcistan, Yunanistan ve Tunus olmak üzere 6 ülkenin ortaklığı ile yürütülmekte olduğunu söyleyen Karhan; projeleriyle ilgili olarak, “NOURISH YOUR SOUL WITH CULTURE isimli projemizde; 7-14 yaş arası çocukların ülkeler arası oluşturulan kültür köprüsü ile hem ruhlarına dokunmayı hem de bedensel gelişimlerine ve akademik başarılarına katkı sağlanmayı amaçlıyoruz” dedi.
Kültürün bir milleti millet yapan en önemli unsurların başında geldiğini ve aidiyet duygusunu büyük oranda desteklediğini belirten Karhan, projeleriyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu projemizde çocukları kendi kültürleri ile tanıştırarak aidiyet duygusu kazanmalarını, başka kültürlerle tanıştırarak da diğer uluslara saygı, sevgi, empati gibi duygularını desteklemeyi amaçlıyoruz. Kültürün sihirli ışığından yararlanarak da çocuklarımızın ruhlarına dokunmayı ve onların ruhsal olarak da iyi oluşlarını kuvvetlendirmeyi ve böylece hayata karşı her anlamda daha sağlam duran bireyler olabilmelerini desteklemeyi hedefliyoruz.
Projemizin amaçları: Kendi kültürüne ve farklı kültürlere karşı farkındalık geliştirme, kültürün iyi oluş için çok önemli bir güç olduğunu fark etme, hayal gücünü kullanmayı öğrenme, yaratıcı ürünler ortaya koyabilme, doğaya karşı farkındalık geliştirme, farklı kültürlerden insanlarla etkileşim kurma, kültürüne sahip çıkma, diğer kültürlere saygıyı öğrenme, teknolojiyi kullanarak ürünler ortaya koyma, kültürüyle bağ kurarak kendini yeniden keşfetme, iş birliğine önem vererek birlikte yardımlaşarak ürün çıkarma becerisi geliştirmektir.
Projemiz boyunca beş farklı kültür ögesini ele alacağız. Bunlar; sanat, yemek, dans ve müzik, çocuk oyunları, festivaller ve bayramlar.
Her hafta bu kültür ögelerinden birini çalışıp çocuklara hem kendi kültürlerini hem de diğer ülkelerin kültürlerini öğreteceğiz.
Projemiz Türkiye, İtalya, Romanya, Gürcistan, Yunanistan ve Tunus olmak üzere 6 ülkenin ortaklığı ile yürütülmektedir.”
Karhan, teşekkür mesajında ise, “Projede emeği geçen tüm öğretmenlerimiz Özlem, Emine, Sıla, Burcu, Hatice, Yeşim, Hanife, Nazime öğretmenlerim ve yabancı ortaklarımız Maria, Sofia, Tatiana, Ouhoud, Cosmina ve Nino öğretmenlerimize, tabii ki projemizin olmazsa olmazı çocuklarımıza ve ailelerine, okul idarelerimize şimdiden teşekkürü bir borç biliriz” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mutajans.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.